Sporty wytrzymałościowe a odżywki dla biegaczy, odżywki dla kolarzy i pływaków
Sportowcy dyscyplin wytrzymałościowych: biegacze długodystansowi czy kolaże najczęściej borykają się z problemem znaczącego ubytku glikogenu (wielocukru, który jesteśmy w stanie magazynować w mniejszym lub większym zakresie w mięśniach, wątrobie oraz mózgu), który poniekąd pełni rolę magazynu energetycznego. Osoby uprawiające czynnie sport nie tylko pożytkują znacznie większe ilości makroskładników ale również zużywają ogromne ilości energii. Sportowcy prowadzący intensywny tryb życia mają także zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i minerały, które warunkują ogrom procesów biochemicznych wewnątrz organizmu. Dlatego tak ważna podczas uprawiania sportów wytrzymałościowych jest odpowiednia suplementacja (odżywki dla biegaczy, odżywki dla kolarzy i pływaków) mająca na celu nawodnienie organizmu i uzupełnienie utraconych podczas wysiłku elektrolitów.
Dodatkowo musimy pamiętać, że najważniejszym zadaniem odżywek dla biegaczy, odżywek dla kolarzy i pływaków jest uzupełnienie strat utraconych składników oraz samego zapotrzebowania. Niestety często o tym zapominamy. Pokrywamy zapotrzebowanie zgodnie z normami np. WHO (World Health Organization), które odnosi się do zapotrzebowania dla osób zdrowych i mało aktywnych. Doliczamy do tego oczywiście wymogi wynikające ze zwiększonej aktywności fizycznej i intensywnego trybu życia. Takie podejście jest jak najbardziej poprawne ale musimy pamiętać, że np. dodatkowe ilości witamin/minerałów ulatują wraz z moczem czy potem. Potliwość to efekt wysiłku fizycznego, w którym uwalniana jest energia cieplna, temperatura naszego organizmu podnosi się, natomiast nasz organizm dąży do zmniejszenia temperatury. Wraz z potem pozbywamy się wody z naszego organizmu, a z nią niektórych elementów witaminowo – mineralnych.
Co gwarantuje nam konkretna suplementacja (odżywki dla biegaczy, odżywki dla kolarzy i pływaków) i na uzupełniniu, których składników powinniśmy się skupić w tym zakresie?
Powrót