Napoje w diecie sportowca
Napoje izotoniczne w diecie sportowca
Jeśli Twoje treningi trwają dłużej niż 60 – 90 minut, sięgnij po napój izotoniczny, który nawadnia szybciej i lepiej niż inne płyny. Napoje izotoniczne charakteryzują się tym, że ulegają szybkiemu wchłanianiu z przewodu pokarmowego. Dodatkowo uzupełniają nie tylko straty płynów, ale także elektrolitów i energii. W sytuacji, w której wysiłek trwa mniej niż godzinę, wystarczy zwykła woda. Dobrze jednak, by nie była to woda niskosodowa.
Dla osób aktywnych lepsze są wody średnio- i wysoko zmineralizowane
Chociaż w mediach polecane są głównie wody źródlane charakteryzujące się niską mineralizacją, to tak naprawdę osoby aktywne fizycznie powinny sięgać po wody mineralne średnio- lub wysoko zmineralizowane. Tego typu płyny dostarczają pewnej ilości traconego podczas wysiłku sodu, a także uzupełniają dietę w magnez i wapń – pierwiastki, których niedobory są stosunkowo częste.
Prawda o sokach owocowych
Soki owocowe dostępne sklepach stanowią ukryte źródło cukrów, takich jak sacharoza. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak dużej dawki węglowodanów prostych dostarczyć można z tychże napojów. Dla przykładu w szklance soku winogronowego zawarte jest około 35 – 40g sacharydów! To jest dokładnie 9 – 10 łyżeczek cukru. Wypicie porcji soku owocowego po wysiłku złym pomysłem nie jest, ale dopijanie tymi sokami posiłków czy traktowanie ich jako głównego źródła płynów może doprowadzić do przyrostu tkanki tłuszczowej, a przynajmniej – zablokować jej spalanie. Osobną kwestią jest fakt, iż soki owocowe wcale dobrze nie nawadniają, bo są to roztwory hipertoniczne, a nie izotoniczne czy hipotoniczne.
Powrót